fbpx
Aktualności

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w czasach pandemii?

By 14 maja 202015 maja, 2020No Comments

Nasze ciało stworzone jest do ruchu a ruch i aktywność pozwalają nam zachować zdrowie i sprawność nie tylko ruchową ale także umysłową. Pandemia spowodowała, że nasza aktywność ruchowa została ograniczona. Znacznie więcej czasu spędzamy w jednej pozycji, głównie siedzącej co wywołuje wiele przeciążeń. Bardzo mała aktywność ruchowa i „zastyganie” w jednej pozycji powoduje pojawienie się uporczywych dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Nie tylko siedzący tryb życia i brak ruchu mogą stać się przyczyną bólu. Często różnego rodzaju przeciążenia, urazy, nadmiernie napięte mięśnie, stres czy choroba zwyrodnieniowa mogą się również do tego przyczynić. Powodów może być wiele ale tym który najczęściej wywołuje ból jest właśnie siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Na szczęście na te przyczyny mamy bezpośredni wpływ i to od nas samych zależy czy przyczynimy się do bólu czy będziemy cieszyć się zdrowym i sprawnym kręgosłupem.

Tak jak wspomniałam , to od nas zależy nasze zdrowie dlatego chcę Ci pokazać w jaki sposób możesz zadbać o swój kręgosłup. Dam Ci kilka wskazówek które możesz wprowadzić by odczuć ulgę bądź całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych :

 • Czynności dnia codziennego – to jak wykonujemy nasze obowiązki domowe ma wpływ na wystąpienie bądź pogłębienie dolegliwości. Dlatego wszelkie czynności wykonywane w pozycji stojącej wykonuj z utrzymaniem prostych pleców, nie stój długo w jednej pozycji , przenoś ciężar ciała raz na jedną raz na drugą nogę , dodatkowo trzymaj napięte mięśnie brzucha które chronią dolny odcinek kręgosłupa. Gdy podnosisz coś z ziemi , nie pochylaj się tylko zrób przysiad z prostymi plecami i wstań z przedmiotem. Wprowadź te proste zasady i poczuj różnice 🙂
 • Praca w pozycji siedzącej (przy biurku) – wielu z nas pracuje teraz w domu spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej. Dostosuj więc swoje miejsce pracy tak aby było jak najbardziej ergonomiczne , tzn. : krzesło miało wyprofilowane oparcie dostosowane do kręgosłupa i było ustawione tak by kolana były zgięte w kąt prosty a stopy znajdowały się na ziemi. Blat biurka powinien być na wysokości łokci a jeżeli pracujesz przy komputerze to górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Poza ergonomią równie ważne jest robienie sobie przerwy. Przynajmniej raz na godzinę wstań , zrób spacer , poruszaj się a jeżeli masz możliwość wykonaj kilka ćwiczeń które znajdziesz w dalszej części artykułu 🙂
 • Odpowiednio dobrany materac – ogromne znaczenie dla naszego kręgosłupa ma to na jakiej powierzchni śpimy. Materac powinien odpowiednio wspierać całą naszą sylwetkę, dlatego nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Przed dokonaniem zakupu warto skonsultować swój wybór ze specjalistą i dobrać odpowiedni dla siebie materac – bo to gwarancja pełnego komfortu podczas snu i dobry krok w stronę zdrowia.
 • Ruch i aktywność fizyczna – czyli złoty lek na bóle kręgosłupa! Największe korzyści w walce z bólami kręgosłupa uzyskamy właśnie przez ruch. Ale tylko właściwy ruch i właściwa aktywność fizyczna oparta o bezpieczne i zdrowe ćwiczenia daje nam gwarancję sukcesu . Wśród takich ćwiczeń powinny się znaleźć:
  • ćwiczenia rozluźniające nadmiernie napięte mięśnie przykręgosłupowe , mięśnie
   grzbietu i karku
  • ćwiczenia rozciągające mięśni przykurczonych złą postawą . Biorąc pod uwagę najczęściej występujące wady postawy należy skupić się na rozciąganiu klatki piersiowej , obręczy
   barkowej , mm najszerszego grzbietu i mięśni pośladkowych.
  • ćwiczenia wzmacniające – przede wszystkim mięśnie pleców ale również mięśnie pośladkowe które u większości osób są nieaktywne bądź niewydolne. Pełnią one bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz wpływają znacząco na jakość naszego ruchu.
  • ćwiczenia core czyli mięśni głębokich – pośród wszystkich wymienionych ćwiczeń mają one największą wartość. Mięśnie głębokie to swego rodzaju gorset który okala nas od środka tworząc zabezpieczenie dla kręgosłupa i miednicy.

Dość teorii , czas przejść do praktyki 🙂 Poniżej prezentuje kilka ćwiczeń i pozycji dla zdrowia naszego kręgosłupa które można wykonać w domu.

POZYCJE ROZLUŹNIAJĄCE

ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE

ĆWICZENIA MOBILIZUJĄCE

ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE MIĘŚNIE GRZBIETU

ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE MIĘŚNIE GŁĘBOKIE ORAZ POŚLADKI