fbpx
Aktualności

By 12 lipca 2020No Comments

KOBIETY NA SIŁOWNI-

obalenie mitów oraz przedstawienie korzyści płynących z treningu siłowego.

                Trening z obciążeniem to najefektywniejszy sposób kształtowania kobiecej sylwetki !

Niestety , nadal w rozmowie z kobietami spotykam się z wieloma obawami dotyczącymi treningu siłowego. Krążące mity oraz stereotypy demotywują kobiety przed podjęciem takiej formy treningu.

Dlatego chciałabym obalić te mity i przede wszystkim uświadomić kobiety, ŻE WARTO TRENOWAĆ SIŁOWO!

Poniżej przedstawiam najczęściej słyszane mity dotyczące treningu siłowego :

  1. BĘDĘ WYGLĄDAĆ JAK FACET!

Drogie Panie, gdyby przyrost masy mięśniowej był tak szybki i łatwy w osiągnięciu to myślę, że co drugi mężczyzna na siłowni wyglądałby jak Arnold Schwarzenegger :). By znacząco rozbudować tkankę mięśniową potrzeba naprawdę wielu ciężkich i odpowiednio ukierunkowanych treningów, odpowiednio dobranej diety, predyspozycji genetycznych oraz suplementacji. My kobiety mamy zdecydowanie niższy poziom testosteronu niż mężczyźni oraz magazynujemy więcej tkanki tłuszczowej dlatego naturalnie nasze treningi siłowe nie dadzą takich efektów jak u mężczyzn.

Istotne jest to, iż odpowiednio dobrana ilość powtórzeń , serii , czasu przerwy i obciążenia warunkuje to jaki efekt będziemy osiągać – zwiększenie siły , masy mięśniowej bądź rzeźbienie czy spalanie tkanki tłuszczowej.

  1. BĘDĘ MUSIAŁA DŹWIGAĆ DUŻE CIĘŻARY!

Tak , jeżeli Twoim celem będzie znaczne  zwiększenie siły bądź rozbudowa masy mięśniowej. W tych przypadkach trening opiera się o wykonanie ćwiczeń z dużym obciążeniem a mniejszą ilością powtórzeń.

Natomiast jestem przekonana , że większości kobiet, które chcą zacząć trenować siłowo zależy na wymodelowaniu sylwetki , delikatnym zaznaczeniu mięśni , wzmocnieniu, niż na budowaniu dużej masy mięśniowej czy siły. A taki trening oparty jest na ćwiczeniach z mniejszym obciążeniem wykonując większą ilość powtórzeń .

Tak jak wspomniałam wcześniej ,trening siłowy ukierunkowany może być na osiąganie różnych efektów.

  1. TRENING SIŁOWY JEST MOCNO KONTUZYJNY!

Każdy sport uprawiany niepoprawnie technicznie  oraz bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do kontuzji . Nawet bieganie na bieżni…

Są zasady których przestrzeganie znacząco obniży ryzyko kontuzji :

-odpowiednio wykonana rozgrzewka

-wykonywanie ćwiczeń poprawnie technicznie

-stosowanie obciążeń na miarę swoich możliwości

-stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych

-słuchanie swojego ciała i reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały

-stosowanie regeneracji i odpoczynku.

Jeżeli jesteś osobą początkującą i nie masz doświadczenia oraz wiedzy jak wykonywać ćwiczenia to warto skierować się do trenera personalnego który pomoże dobrać odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia oraz nauczy odpowiedniej techniki.

  1. NA TRENINGU SIŁOWYM NIE SPALA SIĘ TKANKI TŁUSZCZOWEJ !

Zdecydowanie ta opinia mocno mija się z prawdą . Podczas treningu siłowego spalamy duża ilość kcal ale najistotniejszy jest fakt , że podkręcamy nasz metabolizm, który na takim poziomie pozostaje jeszcze kilka godzin po zakończonym treningu. Czyli spalamy tkankę tłuszczową nawet po zakończeniu treningu w przeciwieństwie do treningu typu cardio. Dodatkowo zwiększając masę mięśniową  zwiększamy ilość wydatkowanej energii podczas aktywności ale także w spoczynku, ponieważ tkanka mięśniowa spala więcej kcal niż tkanka tłuszczowa.

Jeżeli rozpoczynając czytanie tego postu miałaś obawy przed rozpoczęciem treningów siłowych to mam nadzieję , że rozwiałam Twoje wątpliwości 🙂

Podsumowując wymienię główne i najważniejsze korzyści które zyskujemy poprzez trening siłowy :

– najbardziej efektywny w kształtowaniu i modelowaniu kobiecej sylwetki

-podkręca metabolizm który utrzymuje się do kilku godzin po zakończonym treningu

-poprawa sylwetki – korekcja wad postawy poprzez wzmocnienie osłabionych mięśni

-niwelowanie dolegliwości bólowych – często ból stawów czy kręgosłupa występuje przez nadmierna masę ciała bądź dysbalans mięśniowy który możemy naprawić odpowiednio dobranym treningiem

-skuteczny w walce z osteoporozą – trening z obciążeniem korzystnie wpływa na gęstość kości !

-poprawa samopoczucia – wyrzut endorfin powoduje , że nawet po ciężkim treningu czujemy zadowolenie i mamy lepszy nastrój

-ogólna poprawa zdrowia i sprawności

-trening siłowy kształtuje nie tylko ciało ale także charakter – pokonujemy swoje słabości , uczy nas wytrwałości a zauważalne korzystanie zmiany naszej sylwetki dodają nam pewności siebie.

Trener Personalny

Katarzyna Szewczyk